Fork Seal & Wiper Set 45 x 57 x 11
45mm id x 57mm od x 11mm tall - USD(SKU: 24-815-00)
$55.00
Find your Bike:
SKF Fork Oil Seal and Dust Wiper Set
Note ! One Seal and One Wiper Only
Oil Seal: 37mm inner diameter x 54.5mm outer diameter x 5.6mm height
Dust Wiper: 37mm inner diameter x 50.4mm outer diameter x 11mm height
SKF Seals give:
Set includes One Oil Seal and One Dust Wiper
| SKU | SKF37S |
| Brand | SKF Sealing |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Size | 0.020 x 0.050 x 0.050m |
| Unit Of Measure | One Seal O |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.100m |
| Assembled Width | 0.100m |
If your Motorcycle is listed below, this product will suit:
| Colour | Green |
| Seal Outer Ø D (mm) | 50.40 |
| Seal Height H (mm) | 11.0 |
| Seal Wiper Outside Ø D1 (mm) | 50.65 |
| Seal Wiper Height H1 (mm) | 5.6 |
| Fork Inner Tube Ø d (mm) | 37.0 |
Fork Seal & Wiper Set 45 x 57 x 11
45mm id x 57mm od x 11mm tall - USD(SKU: 24-815-00)
$55.00
SKF 43mm Sachs Fork Seal and Wiper Set
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF43Z)
$59.95
SKF KYB Fork Seal Kit 48mm (Dual Comp)
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF-DUAL-48K)
$69.95
SKF 48mm Sachs Fork Seal and Wiper Set
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF48Z)
$59.95
SKF 46mm Sachs Fork Seal and Wiper Set
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF46Z)
$59.95
Fork Seal & Wiper Set 41 x 54 x 11
41mm id x 54mm od x 11mm tall - USD(SKU: 24-836-00)
$55.00
Fork Seal & Wiper Set 49 x 60 x 10
49mm id x 60mm od x 10mm tall - Showa SFF TAC(SKU: 24-880-01)
$47.30
SKF 39mm Tech Fork Seal and Wiper Set
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF39T)
$59.95
SKF 35mm Marzocchi Fork Seal and Wiper Set
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF35M)
$59.95
Showa Genuine Parts Service Kit (2 dust seal + 2 o
Showa Genuine Motorcycle Suspension Parts(SKU: FSER03901)
$81.60
SKF 48mm Marzocchi Fork Seal and Wiper Set
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF48M)
$59.95
SKF 47mm Showa Fork Seal and Wiper Set - Heavy Dut
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF47SHD)
$59.95
SKF 43mm Marzocchi Fork Seal and Wiper Set
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF43M)
$59.95
SKF 43mm Showa Stelo Fork Seal and Wiper Set
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF43S)
From
$59.95
Fork Seal & Wiper Set 43 x 54 x 9.5
43mm id x 54mm od x 9.5mm tall - Showa(SKU: 24-865-00)
$71.50
Showa Genuine Parts Service Kit (2 dust seal + 2 o
Showa Genuine Motorcycle Suspension Parts(SKU: FSER04301)
$81.60
SKF WP Fork Seal Kit 48mm (Dual Comp)
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF-DUAL-48W)
$69.95
SKF 48mm KYB PSF Fork Seal and Wiper Set - Heavy D
Requires 2 kits for complete fork service.(SKU: SKF48KPSF)
$59.95
Showa Genuine Parts Service Kit (2 dust seal + 2 o
Showa Genuine Motorcycle Suspension Parts(SKU: FSER04501)
$86.41
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.