KTech SHOCK ABSORBER SPRING
| SKU | 55-155 |
| Brand | K-Tech |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Size | 0.110 x 0.110 x 0.330m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.330m |
| Assembled Height | 0.011m |
| Assembled Width | 0.110m |
Hi Calibre Part # 20-010
| Spring Large ID (mm) | 55.0 |
| Spring Small ID (mm) | 55.0 |
| Spring Free Length (mm) | 155 |
Related products
More From This Category
HiCalibre Shock Spring 62.5 x 250 Husky TE630
Proudly made in the USA(SKU: 20-196)
From
$345.00
Eibach ERS Shock Springs 57 x 152
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 0600.225)
From
$181.50
HiCalibre Shock Spring 55/52 x 275 Common Fitment
Proudly made in the USA(SKU: 20-038)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 51/54 x 288 Common Fitment
Proudly made in the USA(SKU: 20-020)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 55 x 255 Tenere 700 WR
Proudly made in the USA(SKU: 20-027)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 55/52 x 275 x 10.0 Common
Small imperfections, smaller pricetag!(SKU: 20-038-100-A)
27% OFF
RRP $245.00
$180.00
HiCalibre Shock Spring 56.5/50 x 165 Common Fitmen
Proudly made in the USA(SKU: 20-037)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 55 x 208 Common Fitment Yam
Proudly made in the USA(SKU: 20-024)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 55 x 240 Common Fitment Hon
Proudly made in the USA(SKU: 20-030)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 38 x 174 Common Fitment Yam
Proudly made in the USA(SKU: 20-004)
From
$345.00
Eibach ERS Shock Spring 400-200
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 0400.200)
From
$181.50
Eibach EMS Moto Rear Shock Spring Kit 63 x 250 KTM
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 896)
From
$249.94
Eibach ERS Shock Spring 180-60 *Discontinued*
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 180-60)
From
$181.50
Eibach EMS Moto Rear Shock Spring Kit 63/65 x 270
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 880)
From
$249.94
HiCalibre Shock Spring 47 x 140 Common Fitment KTM
Proudly made in the USA(SKU: 20-018)
From
$345.00
Eibach EMS Moto Rear Shock Spring Kit 60 x 55 x 23
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 875)
From
$249.94






