KTech SHOCK ABSORBER SPRING
| SKU | 55-155 |
| Brand | K-Tech |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Size | 0.110 x 0.110 x 0.330m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.330m |
| Assembled Height | 0.011m |
| Assembled Width | 0.110m |
Hi Calibre Part # 20-010
| Spring Large ID (mm) | 55.0 |
| Spring Small ID (mm) | 55.0 |
| Spring Free Length (mm) | 155 |
Related products
More From This Category
HiCalibre Shock Spring 46 x 220 Common Fitment KX
Proudly made in the USA(SKU: 20-010)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 57 x 177 Common Fitment Str
Proudly made in the USA(SKU: 20-045)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 59/62 x 270 (Eibach 892 59_
Proudly made in the USA(SKU: 20-085)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 55 x 255 Tenere 700 WR
Proudly made in the USA(SKU: 20-027)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 61/56.5 x 222 Common Fitmen
Proudly made in the USA(SKU: 20-083)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 56/61 x 257 Common Fitment
Proudly made in the USA(SKU: 20-051)
From
$245.00
Eibach ERS Shock Spring 120-60
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 120-60)
From
$181.50
HiCalibre Shock Spring 62 x 225 Common Fitment KTM
Proudly made in the USA(SKU: 20-094)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 32.5 x 120 Common Fitment H
Proudly made in the USA(SKU: 20-002)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 64 x 66 x 265 Common Fitmen
Proudly made in the USA(SKU: 20-120)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 57 x 190 Common Fitment Str
Proudly made in the USA(SKU: 20-044)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 50 x 196 Common Fitment Yam
Proudly made in the USA(SKU: 20-011)
From
$345.00
Eibach ERS Shock Springs 57 x 203
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 0800.225)
From
$181.50
HiCalibre Shock Spring 51 x 290 Common Fitment Hon
Proudly made in the USA(SKU: 20-012)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 56 x235 Common Application
Proudly made in the USA(SKU: 20-041)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 38 x 174 Common Fitment Yam
Proudly made in the USA(SKU: 20-004)
From
$345.00
HiCalibre Shock Spring 63.5/65.5 x 240 Common Fitm
Proudly made in the USA(SKU: 20-132)
From
$245.00
HiCalibre Shock Spring 58 x 260 Common Fitment She
Proudly made in the USA(SKU: 20-072)
From
$245.00
Eibach ERS Shock Springs 64 x 356
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 1400.250)
RRP $224.99
From
$181.50






