Ohlins FGRT217 FGRT 200 Fork Complete Front for BM
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT217)
$6,769.16
Find your Bike:
| SKU | FGRT810 |
| Model # | FGRT 800 |
| Brand | Ohlins |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Size | 0.400 x 0.200 x 0.950m |
| Type | Units |
If your Motorcycle is listed below, this product will suit:
| Position (Front or Rear) | Front Fork |
| Spring Rate Standard | 9.5 N/mm |
| Type Code | FGRT 800 |
| Fork Length (mm) | 730.0 |
| Stroke Metal to Metal (mm) | 120.0 |
| Product Family | FGRT 800 |
| Notes | For Brembo 108mm radial brakes |
| Fitted Spring | 04744-95 |
Ohlins FGRT217 FGRT 200 Fork Complete Front for BM
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT217)
$6,769.16
Ohlins FGRT225 FGRT 200 Fork Complete Front for Ka
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT225)
$5,429.95
Ohlins FGR300 FGR 300 Fork Complete Front for Univ
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGR300)
$18,109.95
Nil Stock
Ohlins FGRT211 FGRT 200 Fork Complete Front for Du
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT211)
$5,269.95
Special Order
Ohlins FGRT237 FGRT 200 Fork Complete Front for Ka
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT237)
$5,429.95
Nil Stock
Ohlins FGRT817 FGRT 800 Fork Complete Front for Ka
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT817)
$6,600.00
Ohlins FGRT216 FGRT 200 Fork Complete Front for BM
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT216)
$5,229.95
Ohlins FGRT231 FGRT 200 Fork Complete Front for Du
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT231)
$5,429.95
Ohlins FGR250 FGR 250 Fork Complete Front for Univ
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGR250)
$10,239.96
Ohlins FGRT301 Custom 48 Blackline Fork Complete F
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT301)
$6,599.95
Special Order
Ohlins FGR256 FGR 250 Fork Complete Front for Duca
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGR256)
$9,999.95
Nil Stock
Ohlins FGRT815 FGRT 800 Fork Complete Front for Du
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT815)
$6,600.00
Ohlins FGRT218 FGRT 200 Fork Complete Front for BM
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT218)
$5,229.95
Nil Stock
Ohlins FGRT801 FGRT 800 Fork Complete Front for Ya
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT801)
$6,600.00
Nil Stock
Ohlins FGRT807 FGRT 800 Fork Complete Front for Ka
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT807)
$6,600.00
Ohlins FGRT226 FGRT 200 Fork Complete Front for BM
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT226)
$5,229.95
Ohlins FGRT204 FGRT 200 Fork Complete Front for Ho
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT204)
$5,429.95
Ohlins FGRT224 FGRT 200 Fork Complete Front for Su
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGRT224)
$5,429.95
Nil Stock
Ohlins FGRT818 FGRT 800 Fork Complete Front for Ya
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT818)
$6,600.00
Ohlins FGRT206 FGRT 200 Fork Complete Front for Ya
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGRT206)
$6,769.16
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.