HiCalibre Fork Springs 32.5 x 450 Common Fitment H
Proudly made in the USA(SKU: 19-070)
From
$245.00
Find your Bike:
Teknik Motorsport Fork Springs
43.95mm outer diameter x 492mm free length
Sold as a Pair
| SKU | 43.95-492 |
| Barcode # | 4275495 |
| Brand | Teknik Moto Springs |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Size | 0.140 x 0.060 x 0.580m |
| Unit Of Measure | pair |
| Assembled Length | 0.580m |
| Assembled Height | 0.060m |
| Assembled Width | 0.140m |
If your Motorcycle is listed below, this product will suit:
| Spring Large OD (mm) | 42.8 |
| Spring Small OD (mm) | 42.7 |
| Spring Free Length (mm) | 495 |
HiCalibre Fork Springs 32.5 x 450 Common Fitment H
Proudly made in the USA(SKU: 19-070)
From
$245.00
Teknik Fork Springs 43.5 x 497 (Eibach 963)
Made in The Netherlands to ISO 9001(SKU: 43.5-497)
From
$235.00
Eibach EMS Moto Front Fork Spring Kit. 43.9/43.9/4
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 904)
From
$249.94
Eibach EMS Moto Front Fork Spring Kit. 43.7 x 499
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 963)
From
$249.94
Xtrig Preload Adjuster YZ450F 23- / YZ250F 24-
Quickly adjust shock spring preload(SKU: 10200007)
$365.00
CF MOTO 450 MT Adventure Fork Upgrade Kit
Tackle offroad trails easily with improved settings(SKU: 25-049-00)
$749.99
Teknik Fork Springs 43.5 x 460 (Eibach 970)
Made in The Netherlands to ISO 9001(SKU: 43.5-460)
From
$220.00
HiCalibre Fork Springs 36 x 475 Common Fitment Yah
Proudly made in the USA(SKU: 19-100)
From
$345.00
HiCalibre Fork Springs 38.0 x 480 Common Fitment 1
Proudly made in the USA(SKU: 19-133)
From
$345.00
HiCalibre Fork Springs 30 x 597 Common Fitment Hon
Proudly made in the USA(SKU: 19-060)
From
$245.00
HiCalibre Fork Springs 43.1 x 472 (Eibach 972) KX1
Proudly made in the USA(SKU: 19-170)
From
$345.00
Eibach EMS Moto Front Fork Spring Kit. 28.2 x 425
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 912)
From
$249.94
Eibach EMS Moto Front Fork Spring Kit. 43.5 x 461
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 970)
From
$249.94
HiCalibre Fork Springs 29 x 377 Common Fitment: HD
Proudly made in the USA(SKU: 19-048)
From
$245.00
KYB Genuine Single Linear Rate Fork Spring - 44od
Original KYB Motorcycle Suspension Spring(SKU: 11005-44-470)
From
$137.50
HiCalibre Fork Springs 44 x 497 Common Fitment KYB
Proudly made in the USA(SKU: 19-216)
From
$245.00
HiCalibre Fork Springs 38 x 425 Common Fitment KTM
Proudly made in the USA(SKU: 19-125)
From
$245.00
HiCalibre Fork Springs 42.8 x 495 (Eibach 978) Sho
Proudly made in the USA(SKU: 19-185)
From
$245.00
HiCalibre Fork Spring 43.5 x 663 - Single (Eibach
Proudly made in the USA(SKU: 19-173)
From
$245.00
Teknik Fork Springs 45 x 470 (Eibach 962)
Made in The Netherlands to ISO 9001(SKU: 45-470)
From
$235.00
HiCalibre Fork Springs 43.5 x 467 Common Fitment Y
Proudly made in the USA(SKU: 19-205)
From
$245.00
HiCalibre Fork Springs 38 x 470 KLX 250 300 1993-2
Proudly made in the USA(SKU: 19-114)
From
$345.00
HiCalibre Fork Spring 38.3 x 27.4 x 553 - SFF Beta
Proudly made in the USA(SKU: 19-131)
From
$245.00
HiCalibre Fork Springs 41.2 x 485 Common Fitment H
Proudly made in the USA(SKU: 19-160)
From
$245.00
Eibach EMS Moto Front Fork Spring Kit. 27/27/430mm
Made in the USA (QS9000) or Germany (ISO16949)(SKU: 911)
From
$249.94
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.