Nil Stock
Ohlins KT123 STX 46 Adventure Shock Rear for KTM 6
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: KT123)
$1,874.95
Find your Bike:
The Ohlins HA1882 TTX Flow rear shock is built for Husqvarna TX 125, TE 250 and FE 250 riders who want consistent damping control and clear chassis feedback in MX and enduro conditions. Developed from Ohlins racing architecture, it is designed to maintain stability as pace and terrain intensity increase. This is a gas-pressurised, oil/gas separated shock to help keep damping consistent through longer rides.
TTX Flow technology focuses on predictable damping response and traction, with a design aimed at reducing fade and keeping the rear tyre working under load. It is suited to riders who tune suspension for changing tracks, traction levels and rider preference.
As with all performance off-road shocks, routine servicing helps maintain damping consistency and seal life. Service intervals should be based on riding conditions, hours and contamination exposure.
| SKU | HA1882 |
| Model # | T46PR1C1W |
| Barcode # | HA1882 |
| Brand | Ohlins |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Size | 0.300 x 0.300 x 0.500m |
| Type | Units |
| Position (Front or Rear) | Rear Mono |
| Shock Length Eye to Eye (mm) | 478.0 |
| Spring Rate | No Spring/s Supplied |
| Type Code | T46PR1C1W |
| Product Family | TTX Flow |
| Notes | 06310- series spring. HA 1882 can be modified to fit year model 2020 bike with change of shimming and lenght according to spec card. |
| Fitted Spring | Sold separately, see notes. |
Nil Stock
Ohlins KT123 STX 46 Adventure Shock Rear for KTM 6
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: KT123)
$1,874.95
Tractive X-TREME Shock GASGAS ES 700
Rear | Raised +25mm(SKU: 46KT19-T9137-TR-02)
$2,725.00
Special Order
Ohlins DMX1213 TTX Flow DV Shock Rear for KTM 125
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX1213)
$2,799.95
Special Order
Ohlins DMX1310 TTX Flow DV Shock Rear for Husqvarn
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX1310)
$2,799.95
Nil Stock
Ohlins KT1882 TTX Flow Shock Rear for KTM 150/250/
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: KT1882)
$2,999.95
Ohlins KT2193 TTX Flow DV Shock Rear for KTM 250/3
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: KT2193)
$2,599.95
Special Order
Ohlins DMX1215 TTX Flow DV Shock Rear for KTM 450
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX1215)
$2,799.95
TracTive Husqvarna X-TREME Norden 901 Expedition
Rear | Lowered -30mm(SKU: 46KT19-T9332-TR-02)
$2,995.00
Tractive X-TREME Shock GASGAS ES 700
Rear | Lowered -25mm(SKU: 46KT19-T9536-TR-02)
$3,095.00
TracTive KTM 890 ADVENTURE (S) Rear Shock X-TREME
Rear | Raised +40mm(SKU: 46KT19-T9341-TR-04)
$2,995.00
TracTive KTM 890 ADVENTURE R Rear Shock X-TREME
Rear | Standard Height(SKU: 46KT19-T9341-TR-01)
$2,995.00
Tractive X-TREME Shock KTM 1190 ADVENTURE R
Rear | Raised +20mm(SKU: 46KT14-T5315-TR)
$2,910.00
TracTive KTM 790 ADVENTURE R Rear Shock X-TREME
Rear | Raised +20mm(SKU: 46KT19-T9142-TR)
$2,645.01
Tractive X-CITE Shock KTM 790 ADVENTURE (S)
Rear | Standard Height(SKU: 46KT19-R3325-TR)
$1,965.00
TracTive Husqvarna Norden 901 Rear Shock X-TREME ¶
Rear | Standard Height(SKU: 46HQ22-T9307-TR)
$2,995.00
Tractive HPA KTM HQV 690 700 2019-Tractive Shock O
Rear | HPA(SKU: 73KT19-H2X37-TR)
$845.00
Tractive X-PERIENCE Shock KTM 390 ADVENTURE
Rear | Lowered -25mm(SKU: 46KT20-T4138-TR)
$1,995.00
TracTive KTM 890 ADVENTURE R Rear Shock X-TREME
Rear | Lowered -30mm(SKU: 46KT19-T9332-TR-01)
$2,995.00
Ohlins HA2084 TTX Flow Shock Rear for Husqvarna FE
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HA2084)
$2,799.95
Tractive X-CITE Shock Husqvarna Norden 901 Expedit
Rear | Standard Height(SKU: 46KT19-R3331-TR-02)
$1,965.00
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.