Ohlins TTX Cartridge Kit FCX 0202 Honda CRF 250R/4
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FCX0202)
50% OFF
RRP $2,679.95
$1,339.98
Find your Bike:
The Ohlins FKA121 front cartridge kit is designed to improve control and consistency from the front end of your Honda CRF300 RALLY or CRF300L. Built around Ohlins cartridge technology, it targets better composure across mixed terrain and long-distance riding. It also aims to maintain stability when the bike is carrying extra load.
Developed for riders who want a more controlled, predictable front end in real-world conditions. The focus is on reducing rider effort while keeping the bike settled through rougher surfaces.
As an Ohlins cartridge kit, it is intended to be maintained and serviced over its life to keep performance consistent. Service intervals and procedures should be followed per Ohlins guidance.
| SKU | FKA121 |
| Model # | NIX 30 A |
| Brand | Ohlins |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Size | 0.200 x 0.200 x 0.800m |
| Type | Units |
If your Motorcycle is listed below, this product will suit:
| Position (Front or Rear) | Front cartridge |
| Spring Rate Standard | 3.5 / 4.5 N/mm |
| Type Code | NIX 30 A |
| Fork Length (mm) | 901.0 |
| Stroke Metal to Metal (mm) | 260.0 |
| Product Family | FKA 100 |
| Notes | Optional setting alternative for dual sport performance included. |
| Fitted Spring | 68042-35 / 68042-45 |
| Rec. Ohlins Oil | 01309- |
Ohlins TTX Cartridge Kit FCX 0202 Honda CRF 250R/4
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FCX0202)
50% OFF
RRP $2,679.95
$1,339.98
Andreani Adjustable Cartridge kit MISANO EVO Honda
Fork Kayaba 43 (SKU: 105H41)
$1,110.93
Ohlins FKR109 FKR 100 Fork Cartridge Front for Hon
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR109)
$4,109.95
Tractive X-TREME Fork Cartridge kit Honda CRF1100L
Front | Raised +20mm(SKU: 35HO20-D5313-TR)
$2,910.00
Ohlins FKR110 FKR 100 Fork Cartridge Front for Hon
Recently Discontinued. Distributor stock only available(SKU: FKR110)
$5,629.56
Nil Stock
Ohlins FGK122 NIX 30 Fork Cartridge Front for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGK122)
$2,299.95
HONDA CRF 300 RALLY (FOR LOWERING) (21>)Z1 Fork C
HONDA® CRF 300 RALLY (FOR LOWERING) (21>)(SKU: CO208-870TRC)
$1,295.00
Ohlins FKR127 FKR 100 Fork Cartridge Front for Hon
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR127)
$4,109.95
Tractive X-TREME Fork Cartridge kit Honda XL750 Tr
Front | Lowered -25mm(SKU: 35HO23-D5323-TR)
$2,910.00
Nil Stock
Ohlins FGR153 NIX 30 Fork Cartridge Front for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGR153)
$2,299.95
Ohlins FGK204 NIX 30 Fork Cartridge Front for Hond
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGK204)
$2,409.95
Ohlins FKS227 NIX 22 Fork Cartridge Front for Hond
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKS227)
$1,149.95
Ohlins FKS201 NIX 22 Fork Cartridge Front for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FKS201)
$1,769.15
Tractive X-TREME Fork Cartridge kit Honda CRF1000L
Front | Lowered -25mm(SKU: 35HO18-D5314-TR)
$2,910.00
Tractive X-TREME Fork Cartridge kit Honda CRF1100L
Front | Lowered -25mm(SKU: 35HO20-D5314-TR)
$2,910.00
Tractive X-TREME Fork Cartridge kit Honda XL750 Tr
Front | Standard Height(SKU: 35HO23-D5322-TR)
$2,910.00
Ohlins FKR125 FKR 100 Fork Cartridge Front for Hon
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR125)
$4,109.95
Tractive X-TREME Fork Cartridge kit Honda XL750 Tr
Front | Raised +25mm(SKU: 35HO23-D5324-TR)
$2,910.00
Nil Stock
Ohlins FGK113 NIX 30 Fork Cartridge Front for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGK113)
$2,299.95
Custom Order
Ohlins FKS529 NIX 30 Street Fork Cartridge Front f
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKS529)
$1,695.95
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.