Ohlins DMX0305 TTX Flow DV Shock Rear for Beta RR
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0305)
50% OFF
RRP $2,999.95
$1,499.98
Find your Bike:
The Ohlins STX 46 MX rear shock for Yamaha YZ 85 is built for riders chasing consistent damping control and predictable rear-wheel traction on motocross and enduro tracks. Developed from Ohlins competition suspension, it focuses on stability under load and clear chassis feedback. This unit uses a separated oil/gas design to help maintain damping consistency as conditions change.
Ohlins off-road suspension is designed with serviceability and tunability in mind, with a focus on repeatable performance and control. The STX platform is a common choice for riders who want a suspension system that can be set up carefully for rider weight, track conditions and riding style.
This shock is designed to be serviced and revalved as required. Regular inspection and scheduled servicing will help maintain damping consistency and seal life, especially with frequent riding in mud, dust or high heat.
| SKU | DMX0104 |
| Model # | S46PR1C2W |
| Barcode # | DMX0104 |
| Brand | Ohlins |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Size | 0.800 x 0.300 x 0.500m |
| Type | Units |
If your Motorcycle is listed below, this product will suit:
| Position (Front or Rear) | Rear Mono |
| Shock Length Eye to Eye (mm) | 402.0 |
| Spring Rate | No Spring/s Supplied |
| Type Code | S46PR1C2W |
| Stroke Metal to Metal (mm) | 103.0 |
| Product Family | STX 46 MX |
| Notes | 00698- spring series *Replaces YA 2190* |
| Fitted Spring | Sold separately, see notes. |
| Rec. Ohlins Oil | 01304- |
Ohlins DMX0305 TTX Flow DV Shock Rear for Beta RR
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0305)
50% OFF
RRP $2,999.95
$1,499.98
Ohlins DMX0210 TTX Flow DV Shock Rear for Honda CR
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0210)
$2,999.95
Ohlins YA367 STX 46 MX for Yamaha YZ 250/465 1978-
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: YA367)
$1,799.95
Ohlins DMX0106 STX 46 MX Shock Rear for KTM 85 SX
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0106)
$2,249.95
Ohlins DMX0202 TTX Flow DV Shock Rear for KTM 250
Recently Discontinued. Distributor stock only available(SKU: DMX0202)
$2,999.95
Ohlins BA2184 TTX Flow DV Shock Rear for Beta RR 2
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: BA2184)
$2,999.95
Ohlins Honda CR 125 S46PRX MY2003 (PCS)
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: R00391)
$2,222.15
Ohlins KT1693 TTX 44 Shock Rear for KTM 250/350 SX
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: KT1693)
$2,999.95
Ohlins DMX0209 TTX Flow DV Shock Rear for Honda CR
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0209)
$2,999.95
Ohlins HA2084 TTX Flow Shock Rear for Husqvarna FE
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HA2084)
$2,799.95
Nil Stock
Ohlins YA1594 TTX 44 Shock Rear for Yamaha YZ 450F
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA1594)
$2,999.95
Ohlins KT2184 TTX Flow DV Shock Rear for KTM 350/4
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: KT2184)
$2,999.95
Nil Stock
Ohlins KT2082 TTX Flow Shock Rear for KTM 150/250/
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: KT2082)
$2,999.95
Ohlins DMX0000 TTX 30 Shock Rear for KTM 50 SX, SX
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0000)
$1,239.95
Ohlins SU2093 TTX Flow Shock Rear for Suzuki RM-Z
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: SU2093)
$2,999.95
Nil Stock
Ohlins KT1994 TTX Flow Shock Rear for KTM 450 SX-F
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: KT1994)
$2,999.95
Nil Stock
Ohlins KT1890 STX 46 MX for KTM 85 SX
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: KT1890)
$2,249.95
Special Order
Ohlins DMX1216 TTX Flow DV Shock Rear for Kawasaki
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX1216)
$2,999.95
Ohlins KA2193 TTX Flow DV Shock Rear for Kawasaki
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: KA2193)
$2,999.95
Ohlins DMX0301 TTX Flow DV Shock Rear for KTM 150
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0301)
$2,999.95
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.