Ohlins DMX0210 TTX Flow DV Shock Rear for Honda CR
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0210)
$2,999.95
Find your Bike:
The Ohlins STX 36 Scooter rear shock pair is designed to improve chassis control and ride comfort on the Honda ADV 150. Built around a monotube architecture, it delivers stable damping for everyday road use and more demanding riding. Supplied as a rear twin-shock set, it’s intended as a direct performance-oriented replacement for the standard units.
Ohlins suspension is engineered for consistent damping behaviour and clear feedback at the tyre. This STX 36 Scooter package focuses on controlled movement and predictable response over mixed urban surfaces.
| SKU | HO945 |
| Model # | S36PR1 |
| Barcode # | HO945 |
| Brand | Ohlins |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Size | 0.300 x 0.300 x 0.500m |
| Type | Units |
| Position (Front or Rear) | Rear Twin |
| Shock Length Eye to Eye (mm) | 397.0 |
| Spring Rate Standard | 10.0 - 14.0 N/mm Progressive |
| Spring Rate | TBA |
| Type Code | S36PR1 |
| Stroke Metal to Metal (mm) | 121.0 |
| Product Family | STX 36 Scooter |
| Notes | Extra spring 60480-11 in box. |
| Fitted Spring | 60480-01 |
| Spring Colour | Yellow |
Ohlins DMX0210 TTX Flow DV Shock Rear for Honda CR
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0210)
$2,999.95
Tractive X-CITE Shock Honda VFR1200X Crosstourer
Rear | Standard Height(SKU: 46HO12-R3105-TR)
$1,365.00
Tractive X-CITE Shock Honda CRF300 L/R
Rear | Lowered -40mm(SKU: 46HO21-R3118-TR)
$1,455.00
Tractive X-TREME Shock Honda CRF1100L Africa Twin
Rear | Standard Height(SKU: 46HO18-T5512-TR-01)
$2,910.00
Nil Stock
Ohlins HO406 STX 46 Supersport Shock Rear for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO406)
$2,229.95
Ohlins HO239 STX 36 Twin shock Rear for Honda CB11
Recently Discontinued. Distributor stock only available(SKU: HO239)
$1,499.95
Ohlins HO140 STX 36 Twin shock Rear for Honda CB 7
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: HO140)
$1,499.95
Nil Stock
Ohlins HO252 STX 36 Twin shock Rear for Honda CB 1
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO252)
$1,499.95
Ohlins HO953 STX 36 Twin shock Rear for Honda CB 7
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO953)
$1,369.95
Nil Stock
Ohlins HO516 STX 46 Supersport Shock Rear for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO516)
$2,229.95
Ohlins HO1694 TTX 44 Shock Rear for Honda CRF 450R
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO1694)
$2,999.95
Nil Stock
Ohlins HO413 STX 36 Twin shock Rear for Honda CB 1
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO413)
$1,499.95
Ohlins DMX0209 TTX Flow DV Shock Rear for Honda CR
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX0209)
$2,999.95
Nil Stock
Ohlins HO519 STX 46 Street Shock Rear for Honda CB
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO519)
$1,119.95
Special Order
Ohlins DMX1220 TTX Flow DV Shock Rear for Honda CR
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: DMX1220)
$2,999.95
Nil Stock
Ohlins HO151 STX 46 Supersport Shock Rear for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO151)
$2,549.95
Ohlins HO911 STX 36 Twin shock Rear for Honda CB11
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO911)
$1,369.95
Nil Stock
Ohlins HO888 TTX RT Shock Rear for Honda CBR1000RR
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: HO888)
$2,589.95
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.