Tractive X-CITE Shock Yamaha Tracer 900 (GT)
Rear | Standard Height(SKU: 46YA15-R3509-TR-01)
$1,965.00
Find your Bike:
| SKU | YA1998 |
| Model # | T30PR1C1W |
| Barcode # | YA1998 |
| Brand | Ohlins |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Size | 0.300 x 0.300 x 0.500m |
| Type | Units |
If your Motorcycle is listed below, this product will suit:
| Position (Front or Rear) | Front cartridge |
| Shock Length Eye to Eye (mm) | 367.0 |
| Spring Rate | No Spring/s Supplied |
| Type Code | T30PR1C1W |
| Product Family | TTX 30 |
| Notes | *Replaced by DMX 0002* |
| Fitted Spring | Sold separately, see notes. |
| Rec. Ohlins Oil | 01304- |
Tractive X-CITE Shock Yamaha Tracer 900 (GT)
Rear | Standard Height(SKU: 46YA15-R3509-TR-01)
$1,965.00
Yacugar E-RS Shocks for Yamaha XV1100 Virago
Yamaha 1987-1999 XV1100 Virago(SKU: 10.32.11.2302)
$1,280.00
Tractive X-CITE Shock Yamaha Tenere 700
Rear | Standard Height(SKU: 46YA19-R2313-TR)
$2,095.01
Tractive X-CITE Shock Yamaha XT660Z Tenere
Rear | Standard Height(SKU: 46YA08-R1103-TR)
$1,365.00
Tractive X-CITE Shock Yamaha MT-09
Rear | Standard Height(SKU: 46YA15-R3509-TR)
$1,965.00
Special Order
Ohlins YA819 STX 46 Adventure Shock Rear for Yamah
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: YA819)
$2,139.95
Nil Stock
Ohlins YA952E STX 36 Twin shock Rear for Yamaha SR
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA952E)
$1,739.95
Pre-Order
Ohlins YA768 STX 36 Scooter Shock Rear for Yamaha
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: YA768)
$1,494.96
Nil Stock
Ohlins YA716 STX 46 Street Shock Rear for Yamaha X
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA716)
$1,874.95
Pre-Order
Ohlins YA431 STX 36 Twin shock Rear for Yamaha N-M
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: YA431)
$1,234.95
Nil Stock
Ohlins YA715 STX 46 Street Shock Rear for Yamaha X
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA715)
$1,874.95
Nil Stock
Ohlins YA137 STX 36 Twin shock Rear for Yamaha V-M
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA137)
$1,819.95
Nil Stock
Ohlins YA204 STX 46 Supersport Shock Rear for Yama
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA204)
$1,119.95
Nil Stock
Ohlins YA154 STX 46 Supersport Shock Rear for Yama
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA154)
$2,229.95
Nil Stock
Ohlins YA348 STX 46 Supersport Shock Rear for Yama
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA348)
$2,499.95
Special Order
Ohlins YA186 STX 36 Twin shock Rear for Yamaha Aer
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: YA186)
$1,874.95
Ohlins YA2193 TTX Flow DV Shock Rear for Yamaha YZ
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: YA2193)
$2,999.95
Nil Stock
Ohlins YA639 TTX RT Shock Rear for Yamaha YZF R6
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: YA639)
$1,874.95
Tractive X-TREME Shock Yamaha Tenere 700
Rear | Standard Height(SKU: 46YA19-T5517-TR)
$2,910.00
Special Order
Ohlins YA538 STX 46 Street Shock Rear for Yamaha T
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: YA538)
$1,119.95
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.