Ohlins FKR119 FKR 100 Fork Cartridge Front for Suz
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR119)
$3,999.95
Find your Bike:
The Ohlins FKS521 NIX 30 Street fork cartridge kit is built to improve control and front-end feel on the Indian FTR 1200 range. It focuses on delivering more consistent damping for better composure under braking and clearer feedback through the corner. Designed for road use, it also suits riders who occasionally take their bike to the track.
Developed as an internal fork cartridge upgrade, this kit is aimed at riders who want a more communicative and stable front end without compromising day-to-day rideability.
| SKU | FKS521 |
| Model # | NIX 30 S |
| Barcode # | FKS521 |
| Brand | Ohlins |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Size | 0.200 x 0.200 x 0.800m |
| Type | Units |
| Position (Front or Rear) | Front cartridge |
| Spring Rate | No Spring/s Supplied |
| Type Code | NIX 30 S |
| Fork Length (mm) | 778.0 |
| Stroke Metal to Metal (mm) | 150.0 |
| Product Family | NIX 30 Street |
| Notes | 08423-XX Spring series, *Fits Sachs front fork with 150mm travel* |
| Fitted Spring | Sold separately, see notes. |
| Rec. Ohlins Oil | 01309- |
Ohlins FKR119 FKR 100 Fork Cartridge Front for Suz
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR119)
$3,999.95
Nil Stock
Ohlins FGK113 NIX 30 Fork Cartridge Front for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGK113)
$2,299.95
Ohlins FGK240 NIX 30 Fork Cartridge Front for BMW
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGK240)
$2,299.95
Ohlins FKR120 FKR 100 Fork Cartridge Front for Tri
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR120)
$3,999.95
Nil Stock
Ohlins FGR152 FGR 100 Fork Complete Front for Yama
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGR152)
$9,989.95
Special Order
Ohlins FGK245 NIX 30 Fork Cartridge Front for Triu
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FGK245)
$2,299.95
Nil Stock
Ohlins FGR176 FGR 100 Fork Complete Front for Hond
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGR176)
$9,989.95
Special Order
Ohlins FKA122 FKA 100 Adventure Cartridge Front fo
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKA122)
$2,299.95
Ohlins FGK201 NIX 30 Fork Cartridge Front for Yama
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGK201)
$2,299.95
Ohlins FKR126 FKR 100 Fork Cartridge Front for Yam
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR126)
$3,999.95
Ohlins FGK208 NIX 30 Fork Cartridge Front for Suzu
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGK208)
$3,076.85
Ohlins FKR116 FKR 100 Fork Cartridge Front for Hon
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FKR116)
$5,629.56
Ohlins FKR107 FKR 100 Fork Cartridge Front for Kaw
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR107)
$3,999.95
Nil Stock
Ohlins FGR175 FGR 100 Fork Complete Front for Triu
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGR175)
$9,989.95
Ohlins FKR109 FKR 100 Fork Cartridge Front for Hon
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR109)
$3,999.95
Ohlins FKR118 FKR 100 Fork Cartridge Front for Suz
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR118)
$3,999.95
Special Order
Ohlins FKR131 FKR 100 Fork Cartridge Front for Hon
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKR131)
$3,999.95
Nil Stock
Ohlins FGK134 NIX 30 Fork Cartridge Front for Yama
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGK134)
$2,299.95
Nil Stock
Ohlins FGK115 NIX 30 Fork Cartridge Front for Kawa
Discontinued - Listed for Reference Only(SKU: FGK115)
$2,299.95
Ohlins FKA115 NIX 30 Adventure Front for Aprilia T
Ohlins Suspension - Engineered for Performance(SKU: FKA115)
$2,299.95
© 2026 Teknik Motorsport Pty Ltd. ABN: 29137380324. All rights reserved.